پانی آباد

وبلاگ اختصاصی اعضا ایرانی سایت پانورامیو

واژه نامه لنزهای نیکون

واژه نامه لنزهای نیکون

حروف مخففی که شرکت نیکون در نام گذاری لنزهای خود به کار می برد، گاهی موجب سردرگمی می شوند.  از آنجا که شرکت نیکون از حروف مخفف برای مشخص کردن


تفاوت های موجود بین لنزهایش استفاده می کند. ممکن است درک این حروف برای برخی عکاسان، فروشندگان و دست اندرکاران صنعت عکاسی سخت باشد.

فهم هر کدام از این حروف خصوصا زمانیکه قصد بررسی و خرید لنزهای نیکون را داریم بسیار ارزشمند و راهگشا می باشد.

در ذیل به بررسی اجمالی برخی از این حروف می پردازیم:

1-    AF (Auto Focus):

لنز قابلیت وضوح یابی خودکار از طریق دوربین را دارد. در سری های ابتدایی این لنزها که در دهه 80 میلادی توسط شرکت نیکون به بازار عرضه شد، ارتباط مکانیکی بین دوربین و لنز برای وضوح یابی اتوماتیک برقرار گردید.

2-    AF-D (Auto Focus with Distance Information):

 عملکرد این لنز همانند لنزهای سری AF می باشد، با این تفاوت که این لنزها قابلیت ارائه اطلاعات مربوط به فاصله سوژه تا لنز به دوربین را دارند. اطلاعات فاصله سوژه تا لنز در بحث Metering (مترینگ) کاربرد دارد.

3-    SWM (Silent Wave Motor):

 

این نوع از لنزها به موتور وضوح یابی بی صدا از نوع حلقوی تجهیز شده اند. قابلیت تعویض سریع وضوح یابی از حالت اتوماتیک به دستی از جمله مزایای این نوع لنز است. لغو وضوح یابی اتوماتیک در این نوع لنز بسیار ساده بوده و به جای اینکه ابتدا کلید وضوح یابی دستی را زده، سپس حلقه وضوح یابی روی لنز را بچرخانید، فقط کافیست که حلقه وضوح یابی روی لنز را بچرخانید.

4-    Auto Focus with Silent Wave Motor ) AF-S ):

 لنزهای بهره مند از سیستم AF-S دارای موتور داخلی بی صدا می باشند. به کار گیری این نوع لنزها بر روی دوربین هایی که موتور داخلی ندارند، عمل وضوح یابی را تسهیل می نماید . دوربین هایی همچون Nikon D40/D40x, D60, D3000 & D5000 از جمله این دوربین ها می باشند.

5-    IF (Internal Focusing):

وضوح یابی داخلی به لنز اجازه می دهد که با جابجا کردن برخی عناصر داخل بدنه لنز، وضوح یابی سریع تری انجام دهد، بدون اینکه نیاز به حرکت دادن قسمت جلویی لنز یا افزایش طول آن باشد. بسیاری از لنزهای جدید و مدرن نیکون از قبیل لنزهای Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G VR II  و Nikon 70-200mm f/2.8G VR II، لنزهای سری IF هستند. عمده برتری لنزهای IF به لنزهای غیر IF، سرعت وضوح یابی بیشتر، کاهش وزن، اندازه جمع و جورتر و قابلیت فوکوس فواصل نزدیکتر می باشد.

 

6-    RF (Rear Focusing):

وضوح یابی با حرکت دادن عناصر عقبی داخل لنز انجام می شود. بدین معنی که در هنگام وضوح یابی، تنها گروه عدسی ها و ملحقات عقبی لنز حرکت می کنند. به عنوان نمونه لنز اخیر Nikon 24mm f/1.4 یک لنز RF است. استفاده از این تکنولوژی به وضوح یابی سریعتر و روان تر انجامیده است.

7-    G  - (Gelded Lenses)

درج حرف G  بعد از عدد مربوط به گشادگی دیافراگم  (برای مثال لنز Nikon 50mm AF-S f/1.4G)، نشانگر این است که این لنز حلقه تنظیم دیافراگم همانند لنزهای قدیم را ندارد. از آنجا که حلقه تنظیم دیافراگم برای بدنه های قدیمی نیکون مورد نیاز بود، در حال حاضر تمامی لنزهای جدید و مدرن نیکون از نوع G می باشند.

8-    Micro-

 همان ماکرو است. لنزهای طراحی شده برای عکاسی ماکرو و نمای نزدیک.

 

 

9-    PC-E (Perspective Control with Electronic Diaphragm):

کنترل منظره با استفاده از دیافراگم الکترونیکی. به لنز اجازه می دهد که با حرکت عمودی و افقی (Tilt & Shift)  خلق افکت های مخصوص را انجام دهد.

 

 

 

 

 

10- ED (Extra-low Dispersion glass elements):

استفاده از شیشه های خاص که ضریب انکسار نوری پایینی داشته و پراکندگی تجزیه نور در آنها به شدت کاهش یافته است. بیشتر لنزهای جدید و رده بالای نیکون از شیشه های ED بهره می گیرند. این لنزها شارپنس عکس را افزایش داده، کاهنده انحراف رنگ و اختلاط رنگ در تصویر بوده و کیفیت و کارایی بیشتری نیز دارند. به زبان ساده، انحراف رنگ گونه ای از پراکندگی رنگ و تصویر است که با عبور اشعه های نور با طول موج های متفاوت از بین عدسی بوجود می آیند. پیش از ارائه تکنولوژی ED، استفاده از کریستال های فلوراید کلسیم در لنزها جهت حل مشکل پراکندگی رنگ و تصویر مرسوم بود.

11- DC (Defocus Control):

 این نوع از لنزها که به لنزهای کنترل کننده ناحیه خارج از منطقه وضوح معروف می باشند، اجازه کنترل بوکه در تصویر را می دهند. استفاده از این لنزها برای ایجاد بوکه در تصاویر پرتره بسیار مناسب است.

12- VR (Vibration Reduction):

سیستم لرزشگیر به منظور کاهش محوی تصویر در اثر تکان های دوربین طراحی شده است. با استفاده از این لنزها در شرایط نوری کم، امکان بالا بردن سرعت شاتر تا هشت برابر مهیا می شود. سنسورهای حرکتی مخصوصی که درون این لنزها تعبیه شده، جهت لرزش دست را تشخیص داده و با حرکت عدسی ها در جهت مخالف، لرزشها را تثبیت و خنثی می نمایند.

13- SIC (Super Integrated Coating):

 لنزهای پوشش داده شده با نوع خاصی از اندود،  که خروجی رنگ بهتری داشته و به نحو مناسبتری در حذف شبح (Ghoasting) و نور زائد (Flare) در عکسها موثر است. اندود به کار رفته در گروه عدسی ها مجوب کاهش بازتاب نور در لنزهای زاویه باز، ارائه تراز رنگی عالی و بهره وری بالاتر لنز می گردد. همچنین این پوشش در لنزهایی که دارای گروه عدسی های بیشتری هستند (مثل لنزهای زوم نیکور)، عملکرد موفقی از خود نشان می دهد.

14-N- (Nano Crystal Coated)

این حرف به معنای پوشش نانو کریستال بر روی عدسی ها است و معمولا بر روی یک پلاک طلایی که بالای لنز چسبیده است، درج می گردد. نوع مرغوبی از پوشش اندود با خاصیت کاهندگی شبح و نورهای ذائد داخلی لنز به منظور ارائه تصویر فوق العاده واضح تر می باشد.

 

 

 

 

15- DX- (Nikon Dx format Camera):

 اگر یک لنز، عبارت DX را بر خود داشته باشد، بیانگر این نکته است که لنز فوق به صورت اختصاصی برای بدنه های دارای سنسور قطعDX طراحی شده است. بدنه هایی مانند Nikon D300s, D90, D3000  & D5000 بهره مند از سنسور مذکور می باشند.

 لنزهای Dx روی بدنه های FX کار می کنند، اما با کاهش 50درصدی در قطع عکس.

+   مجید صالح یار ; ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۱٠/٢٧
لطفاً جهت سهولت دسترسي آي دي پانوراميو خود را درج نماييد     پيام هاي ديگران ()  
تگ ها : نیکون
 

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir