پانی آباد

وبلاگ اختصاصی اعضا ایرانی سایت پانورامیو

بازیابی آسمان آبی

با تشکر از دوست خوبمان آقای سامان پورفلاطون که زحمت تهیه این مقاله را کشیدند.

 

 

برای آن عده از دوستانی که موقع عکس‌برداری حواس‌شان به موقعیت خورشید نیست، یا زاویه‌ای از محل عکاسی زیباست که خورشید هم درون کادر قرار می‌گیرد و یا اصلا فرصتی ندارند که بخواهند به این مسائل فکر کنند و غیره... که زیاد هم پیش می‌آید، می‌توانند بعد از این‌که می‌بینند آسمان در تصویر سفید افتاده است با کمی زمان گذاشتن اصل تصویر را احیا کنند.

ب


رای این کار شما پیش از همه نیاز به تصویری با آسمان سفید دارید که اغلب هم دم دست‌تان نیست، برای همین می‌توانید از گالری خودمبردارید که تا دلتان بخواهد هست (ولی دیگه بعدش غر نزنین که اینا چیه؟ و ...     )

از آنجایی که عکس‌های من زیاد قشنگ نیست و آموزنده‌ها را زده می‌کند، برای این مورد من عکسی که به تازگی سرکار خانم لیلا نظری بارگذاری کردند را با اجازه‌شان از سایت پانورامیو برداشتم.

 

 

 

 

 

 

 

بعد از اینکه عکسی پیدا کردید، دیگر مسدوم آماده است و حالا باید از آن حالت‌های نوری مختلفی بسازیم.

نکته: هرچه حالت‌های نوری بیشتر و با اختلاف نوری کمتر باشند، نتیجه‌ی کار بهتر می‌شود.

برای ساختن حالت‌های نوری از نرم‌افزارهای مختلفی می‌توان یاری گرفت. من از ACDSee استفاده کردم که کار با آن بسیار ساده است؛ ولی چون دوستان بیشتر از Photoshop استفاده می‌کنند از آنجا مسیر را دنبال می‌کنیم:

در هر نسخه‌ای از فوتوشاپ این ابزار بوده و هست، از فوتوشاپ 2 که من به یاد دارم بوده و تا الان که 12 را روی رایانه‌ام دارم نیز وجود دارد.

در تصویر زیر منوی مورد نظر ما مشخص شده است، که ما باید با این امکان حالت‌های مختلف نوری را از تصویر اصلی خود بسازیم.

 

 

 

 

 

مانند عکس نمونه باید برویم و Exposure... را انتخاب کنیم که با کادر نارنجی در عکس مشخص شده است و بعد پنجره‌ای مانند آنچه درون کادر سبز رنگ می‌بینید باز می‌شود.

حال در آن بخشی که با بیضی قرمز مشخص شده، عدد وارد می‌کنیم و هر بار که یک حالت نوری می‌سازیم یه نسخه از آن را Save As... می‌گیریم، چون بعدا با آن‌ها کار داریم.

من برای این مورد خاص، عکس را به ۱۷ حالت نوری تقسیم کردم و بعد هم آن ۱۷ حالت را که از اعداد +۴ تا -۴ تنظیم شده (یعنی 0.5تا 0.5تا اکپژور را کم و زیاد کردم) هر بار با اسم‌های مختلفی ذخیره کردم. حالا من 16 عکس ساخته شده را همراه با عکس اصلی که اکپژور صفر دارد در 17 حالت نوری دارم.

 

 

 

 

 

نکته: برای این‌که بدانیم چقدر باید حالت‌های نوری داشته باشیم باید بگویم که با دست‌کم 3 حالت می‌شود اچ‌دی‌آر ساخت ولی هر چی بیشتر، بهتر!!

نکته‌ای دیگر: برای بهتر شدن نتیجه باید در بازه‌ای که تصویر تاریک تاریک است تا جایی که روشن روشن است، ما حالت‌های مختلف نوری داشته باشیم.

حالا می‌رسیم به مرحله آخر کار، آن هم این است که تمام حالت‌های نوری را به یک عکس تبدیل کنیم. من برای این کار از نرم‌افزار Photomatix Pro استفاده کردم ولی در فوتوشاپ‌ها از نسخه CS3 به بعد نیز امکان ساخت تصاویر HDR را دیده‌ام که متاسفانه کمبودهایی در این ابزار وجود دارد که الان به کارمان نمی‌آید، با این حال از مسیر زیر می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید:

File>Automate>Merge to HDR Pro…

خوب، برمی‌گردیم و میرویم سراغ نرم‌افزار فتوماتیکس:

در این نرم‌افزار که خیلی محیط ساده‌ای هم دارد کار ما به نتیجه می‌رسد...

 

 

 

 

 

از دکمه‌ای که در تصویر بالا با کادر نارنجی رنگ مشخص شده، به پنجره‌ای که با کادر سبز مشخص شده می‌رسیم.

در پنجره‌ی بازشده عکس‌های ذخیره شده را وارد می‌کنیم و OK را می‌زنیم. پنجره‌ای به شکل زیر باز می‌شود که درونش تمام عکس‌ها به ترتیب اکپژورشان مرتب شده‌اند. تنها شما باید از جایی که با کادر بنفش مشخص شده فاصله‌ی اکپژورها رو مشخص کنید که برای مورد ما 2/1 است. OK را می‌زنیم و منتظر می‌شویم تا فرآیند ساخت انجام بشود و بعد هم Tone Mapping را با شماته‌های مربوطه در پنجره بعد انجام می‌دهیم که کاری سلیقه‌ایست و پس از رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب با زدن Process کار تمام خواهد شد.

 

 

 

 

این هم نتیجه‌ی کار ما

_______________________________________________________

 

نویسنده مقاله: سامان پورفلاطون

 

 

 

 

 

 

+   مجید صالح یار ; ٩:٠٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢٢
لطفاً جهت سهولت دسترسي آي دي پانوراميو خود را درج نماييد     پيام هاي ديگران ()  
تگ ها : پانی آباد ، آموزشی
 

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir